وقتی انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت و رساله دکتری به اتمام می رسد و از سد تایید اساتید راهنما و مشاور و داوری های اولیه می گذرد، تازه نوبت به جدال در روز موعود می رسد. روز دفاع. یک جلسه نفس گیر که همه زحمتی که در طول یک ترم یا بیشتر بر روی پایان نامه کشیده شده است، باید در معرض نقد دیگران قرار گیرد.

معمولا این جلسه برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه و برای دانشجویان دکتری بین ۲۵ تا ۴۵ دقیقه به طول می انجامد. در این مدت کوتاه باید از همه آنچه زحمت آن را در پایان نامه کشیده اید، دفاع کنید و به چالش های احتمالی که از طرف داوران مطرح می شوند، پاسخ دهید.

یک جلسه دفاع خوب می تواند یک کار متوسط به پایین را به سرانجامی خوب برساند و یک دفاع ضعیف می تواند یک کار خوب را با سرانجامی بد مواجه سازد. بنابراین هر چقدر از اهمیت روز دفاع و تسلط دانشجو در آن روز بگوییم، کم است.

برای داشتن دفاع خوب این نکات را از یاد نبرید:

نکاتی عالی برای روز دفاع از پایان نامه

 • آبروی مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری به نمره پایان نامه و آبروی پایان نامه به روز دفاع است، پس در این روز خاص، شیک، تمیز و مرتب باشید.
 • فایل دفاع را بر روی چند وسیله ذخیره کنید. لپ تاپ خودتان، لپ تاپ یکی از دوستانتان و یک فلش که هیچ فایلی جز فایل پایان نامه و روز دفاعتان در آن نباشد.
 • حتما یک ساعت قبل از دفاع سالن را در اختیار بگیرید، سیستم کامپیوتر و ویدیو پروژکتور آن را چک کنید. توصیه می کنیم به کامپیوتر دانشکده و سالن اعتماد نکنید و لپ تاپ خود را همراهتان ببرید.
 • چند بار قبل از روز دفاع پیش دوستان یا یکی از اعضا خانواده یا حتی جلوی آیینه برای خودتان دفاع کنید. تمرین کنید که کجا بلندتر و کجا آرام تر حرف بزنید.
 • در تمامی جلسه به گذر زمان دقت کنید، اگر ابتدای جلسه زیاده از حد روی اسلایدهای اول وقت بگذرانید، اسلایدهای آخر را باید با عجله ارائه دهید و این نظم فکری شما را به هم می زند.
 • از پاسخ دادن به سوالات داوران نهراسید. اگر جواب سوالی را می دانید با اعتماد به نفس جواب دهید. شما آنجا ایستاده اید که از خودتان و کاری که انجام داده اید دفاع کنید و ممکن است برخی سوالات داوران ابهامی بیش نباشد که با جواب قاطع شما رفع خواهد شد و این نشان می دهد که شما کارتان را دوست داشته اید و حالا هم آمده اید که بالاترین نمره را بگیرید. اما شایسته و محترمانه جواب دهید، جوری که از یک شخص آکادمیک انتظار می رود.
 • یک یا چند برگه سفید و یک خودکار دم دست داشته باشید. وقتی داوران چیزی می گویند تا جایی که شایسته است پاسخ دهید و حتما نظرات آنها را یادداشت کنید. این نشان می دهد که شما برای خود و داوران احترام قائلید.
 • حتما یک نسخه از پایان نامه را به همراه داشته باشید و حتی فایل آن و فایل خروجی های نرم افزاری را هم با خود داشته باشید، ممکن است به آنها نیاز داشته باشید.
 • از پذیرایی غفلت نکنید. خساست و دو دوتا چهارتا کردن را بگذارید برای ریخت و پاش های بعدی زندگیتان. یک پذیرایی خوب جلسه دفاع شما را تلطیف می کند. البته در این کار افراط هم نکنید. نه دفاع با یک آب میوه ۵۰۰ تومانی و نه با جوجه کباب. نوشیدنی گرم، لیوان های خوب، شیرینی (اگر شیرینی سنتی شهر خودتان باشد که بهتر)، و میوه هایی که بشود در آن شرایط آنها را میل کرد (میوه های مجلسی؛ نه نارگیل و آناناس) بهترین پذیرایی هستند.
 • پذیرایی را به عهده دوستانتان بگذارید. مخصوصا دوستان خوش چهره و خوش اخلاق که آنچه شما هزینه پذیرایی کرده اید را بر کام مهمانان تلخ نکنند.
 • آرامش زندگیتان را با خود ببرید. اگر پدر و مادرتان تمایل دارند، آنها را دعوت کنید. وجود آنها قوت قلب شماست، بگذارید آنها هم در تمام طول جلسه ای که شما صحبت می کنید در دلشان به شما افتخار کنند. بردن همسر البته یک چیز کاملا اختیاری است 🙂
 • هیچ وقت صحبت داوران یا اساتید را قطع نکنید. آرام و متین رفتار کنید. بگذارید حرف های آنها تمام شود و سپس با کسب اجازه و تشکر، اگر جوابی دارید ارائه کنید.
 • اگر با سیل سوالات ریز و درشت هم مواجه شدید خودتان را نبازید، بعضی وقت ها چیزهایی بین اساتید در جریان است که ارتباطی به شما ندارد. بنابراین خونسرد باشید و تا جایی که می توانید با آرامش و ادب جواب دهید. مابقی را در همان برگه سفیدی که گفتیم یادداشت کنید و تاکید کنید که حتما تصحیح خواهید کرد.

پاورپوینت روز دفاع

 

چند توصیه برای جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت

 

 • اگر استرس ندارید و نمی ترسید، اگر در ابتدای جلسه دستانتان عرق نکرده و چکه های عرق را که روی کمترتان می غلطند، حس نمی کنید، بدانید که یک جای کار می لنگد و احتمالا شما دارید از آن طرف پشت بام می افتید. استرس و ترس و عرق عادی است. نفس عمیق بکشید، آدم های آنجا نمی خواهند شخصیت شما را تخریب کنند. این یک جلسه آکادمیک است، پس در این چارچوب بیاندیشید.
 • از اساتید راهنما و مشاور و همچنین از داوران و احتمالا ناظر تحصیلات تکمیلی تشکر کنید. ما توصیه می کنیم در ابتدا و بدون فوت وقت با کسب اجازه جلسه دفاع خود را شروع و در نهایت وقتی صحبت های شما تمام شد در اسلاید آخر از این اشخاص تشکر کنید. تشکر دوباره و نیز تشکر اصلی که باید از پدر و مادر و همسر و همراهتان باشد را بگذارید در آخر جلسه و وقتی نمره شما اعلام می شود.

 

اما بعد از این همه توصیه خوب یک نکته باقی می ماند و آن هم کیفیت پاورپوینت شماست که بسیار در جلسه دفاع موثر است. هر چند نرم افزارهای زیادی برای تهیه فایل ارائه وجود دارند، اما هنوز هم بهترین و پرکاربردترین آنها نرم افزار power point از مجموعه آفیس شرکت مایکروسافت است.

پاورپوینت جلسه دفاع

پاورپوینت جلسه دفاع دانشجویان مدیریت

یکی از خدمات برتر مدیراما، تهیه این فایل است. ما بارها و بارها این کار را کرده ایم و حالا به بهترین نحو می دانیم که یک فایل ارائه خوب باید چه فرمتی داشته باشد و در آن چه مطالبی با چه ترتیبی ارائه شوند تا در نهایت شما بتوانید به راحتی چکیده ای جامع و گویا از کل کارتان را در بازه زمانی مناسب ارائه دهید.

فایلی که ما برای شما تهیه می کنیم به شما اعتماد به نفس می دهد، یک فایل شکیل و فاخر نشان دهنده عزم جزم شما برای یک دفاع عالی است.

اگر می خواهید مدیراما این فایل را برای شما تهیه کند، می توانید از لینک زیر  درخواست خود را ثبت کنید.

ثبت درخواست پاورپوینت جلسه دفاع

همچنین می توانید از خدمات زیر در مدیراما استفاده کنید:

ثبت درخواست استخراج مقالات علمی- پژوهشی از پایان نامه

 

مدیراما؛ همیار شما در پژوهش