عوامل محیطی در کسب آمادگی ورود به بازارهای بین المللی

0
2
بازارهای بین المللی
Diverse Business People's Hands with Cartography Puzzle

شرکت­ هایی که قصد ورود به بازارهای بین المللی را دارند باید درک درستی از محیط بیرونی و درونی خود داشته باشند. تجزیه و تحلیل عوامل محیطی، یکی از اقدامات اصلی قبل از آغاز فعالیت های بین المللی می باشد. عوامل محیطی به نیروهای بیرونی و درونی شرکت اشاره دارد که بر توسعه و خروجی های آن اثرگذارست.

محیط بیرونی شرکت

عوامل محیط بیرونی شرکت، نیروهای غیرقابل کنترلی هستند که مدیران و تصمیم گیرندگان شرکت کنترل چندانی بر آنها ندارند. عوامل محیط بیرونی به دو دسته خرد وکلان تقسیم می شوند.

عوامل خُرد محیطی

شرایط بازار، سیاست های دولت و شرایط رقابتی از جمله عوامل خُرد محیطی اثرگذار بر کسب آمادگی شرکت ها برای ورود به بازارهای بین المللی هستند. شرکت هایی که قصد ورود به بازارهای بین المللی را دارند باید ارزیابی درستی از اندازه ی بازارهای خارجی و تخمین توانایی بالقوهی بازارها داشته باشند. تمرکز اصلی
شرکت ها بر شناسایی خواسته ها و نیازهای مشتریان بازار هدف است. مدیران و بازاریابان همواره به دنبال پاسخ این سؤال هستند که آیا محصولات یا خدمات عرضه شده به بازار توانایی ارضای نیازهای مشتریان بازار هدف را دارد؟
فشارهای رقابتی یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار خُرد محیطی می باشد. یکی از دغدغه های شرکت ها، از دست دادن سهم بازار محلی در رقابت با شرکت هایی که از صرفه جویی ناشی از مقیاس به دلیل فعالیت در بازارهای بین المللی سود می برند. از دست دادن سهم بازارهای خارجی به رقبای محلی، نگرانی دیگر شرکت هاست که بر این بازارها تمرکز داشته اند. سهم بازار بیشتر مختص کسانی می باشد که ابتدا وارد این بازارها می شوند.
دولت ها هم می توانند مشوق فعالیت های صادرات باشند و هم از طریق برخی فعالیت ها مانع آن شوند. دولت ها از طریق ارایه ی اطلاعات مربوط به صادرات، راهنمایی در فروش، انگیزه های مالیاتی، بیمه و برنامه های تأمین بودجه می توانند مشوق فعالیت های صادراتی شده و همچنین می توانند از طریق سیاست های تغییر نرخ ارز خارجی مانع فعالیت های صادراتی شرکت ها شوند.

عوامل کلان محیطی

عوامل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی- اجتماعی از جمله عوامل کلان محیطی اثرگذار بر کسب آمادگی بین المللی شرکت ها به حساب می آیند. عوامل سیاسی نقش مهمی در ورود به بازارهای بین المللی ایفا می کنند. هر شرکتی که تصمیم دارد فعالیت تجاری خود را به خارج از کشور گسترش دهد باید دستورالعمل دولتی بازار هدف و نیز نظام سیاسی کشور میزبان را به دقت بررسی کند. دخالت دولت در کسب و کارها مربوط به وضع سیاست هایی است که تمایل شرکت ها را برای انجام فعالیت های بین المللی بیشینه می کند. عوامل اقتصادی به عنوان یکی از عوامل کلان محیطی باید قبل از ورود به بازارهای بین المللی ارزیابی شود. بازاریابان بین المللی توجه زیادی به توسعه ی اقتصادی و عملکرد کشور در کسب و کارهای تجاری داشته اند. رشد اقتصادی یک کشور تأثیر زیادی بر انتخاب راهبرد بین المللی شرکت دارد. زیرا بر نگرش شرکت برای انجام فعالیت های اقتصادی و نیاز به کالا و نظام توزیع درون کشور تأثیر بسزایی دارد. محیط اقتصادی برای درک شرایط کشورهای در حال توسعه و توانایی بازار و رشد بازار مهم است. فرهنگ از جمله چالش برانگیزترین عوامل در کسب آمادگی شرکت ها برای ورود به بازارهای بین المللی می باشد. فرهنگ به دانش کلی بشر، باورها، هنرها، اخلاقیات، قوانین، آداب و رسوم و سایر توانایی ها و عاداتی اشاره دارد که افراد به عنوان اعضای جامعه، خود را با آن تطبیق داده اند. به عقیده ی کاتئورا و گراهام فرهنگ جزئی از مفهوم بازاریابی بوده و پایه و اساس آن، برآورده کردن نیازها و خواسته های خریداران بالقوه است.

♣ مقاله مرتبط: نحوه ورود شرکت ها به بازارهای خارجی

بازارهای بین المللیعوامل محیط درونی شرکت برای ورود به بازارهای بین المللی

محیط درونی شرکت

عوامل درونی شرکت، متغیرهایی هستند که تحت کنترل شرکت می باشند. عوامل درونی به دو دسته ی شرکتی و مدیریتی تقسیم می شوند.

عوامل مدیریتی

از جمله ویژگی های مدیریتی اثرگذار بر کسب آمادگی شرکت ها برای ورود به بازارهای بین المللی می توان به: نگرش، خصوصیات فردی، سن فرد و تجربه ی خارجی اشاره کرد. اولین بار اهمیت نگرش های مدیریتی در شکل گیری فعالیت های بین المللی شرکت را بیان کرد. درک مدیریت از فرصت ها و محدودیت های بین المللی، مزایای رقابتی شرکت و آمادگی برای انجام فعالیت های صادراتی، نگرش مدیران را برای ورود به بازارهای بین المللی شکل می دهد. ویژگی های فردی مدیران یا تصمیم گیرندگان شرکت عبارتند از: تمایل به یادگیری فرهنگ های مختلف، ریسک پذیری، علاقه مند بودن به مسافرت، ارج نهادن به رابطه ی بیش از معاملات تجاری، مهارت های زبانی، داشتن مهارت های مدیریتی و رهبری، پیشینه ی تحصیلی و مهارت در برقراری شبکه های ارتباطی. تجربه های خارجی در سطح بین الملل عبارتند از: تجربه ی کار، تحصیل و زندگی در خارج، تماس ها یا ملاقات های بین المللی رسمی و غیررسمی، مهارت های زبانی. دانش فنی مدیران که اغلب از طریق مسافرت یا تجربه ی زندگی در خارج به دست می آید، شرکت را در معرض فرهنگ های خارجی قرار داده و فرصت کسب دانش بیشتر از طریق بازار و رقابت در سطح جهانی را فراهم می کند.

عوامل شرکتی

شایستگی های کلیدی شرکت از گذشته تا کنون به عنوان مزایای رقابتی، سهم بسزایی در انجام فعالیت های تجاری در بازارهای بین المللی ایفا می کنند. اندازه ی شرکت، نشان دهنده ی منابع و توانایی های شرکت بوده و بر اساس شاخص هایی مانند: میزان فروش، تعداد کارکنان و دارایی ها بیان می شود. سن شرکت، شاخص دیگری است که نشان دهنده ی تعداد سال های فعالیت شرکت می باشد. شرکت های نوظهور توانایی یادگیری و پیکربندی مجدد برای انجام فعالیت های بین المللی به منظور رویارویی با محدودیت های منابع را دارند. شرکت های جوان تر نسبت به شرکت های توسعه یافته تر مزیت رقابتی دارند. شرکت های توسعه یافته به دلیل تمایل شان به رعایت سلسله مراتب سازمانی و فرایند تصمیم گیری انعطاف پذیری کمتری دارند. انعطاف پذیری کم این شرکت ها مانع از انجام تغییرات سریع در محصولات و خدمات فعلی آنها و همچنین شناخت و بهره برداری از فرصت های تجاری در عرصه ی بین الملل می شود.

♣ مقاله مرتبط: دلایل فعالیت سازمان ها در سطح بین الملل

کاربران گرامی می توانید با ثبت درخواست خود در فرم تماس با ما، از خدمات مشاوره مدیراما جهت انجام پایان نامه در زمینه استراتژی های ورود به بازارهای بین المللی و عوامل محیطی آن بهره مند شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید