معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

0
9
رشته علم اطلاعات و دانش شناسی
رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

بعد از ارائه گزارشی تحت عنوان «آفرین به رشته حسابداری» توسط مدیراما، دو تن از اساتید برجسته و خوش نام رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با ما مکاتبه داشتند. جناب آقای دکتر حسین فرج پهلو از دانشگاه شهید چمران و جناب آقای دکتر محمد حسن زاده از دانشگاه تربیت مدرس. بسیار باعث افتخار مدیراما است که مورد خطاب این بزرگواران قرار گرفت. و البته برای ما پر از درس و یادگیری که چطور اساتید نسبت به رشته خود حساسیت داشته و در راه اعتلای آن کوشیده و می کوشند. خلاصه کلام اینکه بر خلاف رشته حسابداری و خیلی رشته های دانشگاهی دیگر که انگار اساتید و دست اندرکاران آنها در خواب به سر می برند. رشته کتابداری و اطلاع رسانی پوست اندازی های بزرگی را به خود دیده  که نمونه آن در گزارشی از وزارت علوم در زیر آمده است:

رشته علم اطلاعات و دانش شناسیتغییر نام  رشته  کتابداری و اطلاع رسانی به علم اطلاعات و دانش شناسی

نماینده کمیته علم اطلاعات و دانش شناسی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی اعلام کرد: عنوان علم اطلاعات و دانش شناسی با تصویب شورای برنامه ریزی  آموزش عالی جایگزین عنوان «کتابداری و اطلاع رسانی» شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد حسن زاده اظهار داشت: کمیته علم اطلاعات و دانش شناسی متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف در دوره جدید فعالیت خود در کنار تدوین برنامه راهبردی خود ۷۰ جلسه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۲۰ جلسه با گروه ها و انجمن های علمی تشکیل داده و تاکنون به بازنگری و یا ایجاد ۱۰رشته/ گرایش اقدام کرده است.
وی گفت: در دوره کارشناسی ارشد سر فصل های چهار  رشته علم سنجی، مطالعات آرشیوی، دانش نامه نگاری و نسخه های خطی و گرایش های «مطالعات کتابخانه های عمومی»، «مدیریت کتابخانه های دانشگاهی» بازنگری و گرایش «مدیریت اطلاعات» نیز ایجاد شده است.  در دوره دکترا نیز  ایجاد گرایش های جدید «نظام های  معنایی»، «بازیابی اطلاعات و دانش» و «مدیریت اطلاعات و دانش» در دستور کار کمیته قرار دارد.
دکتر حسن زاده با اعلام اینکه ایجاد دوره کارشناسی ارشد رشته های «مدیریت کتابخانه های دیجیتال» و «اقتصاد و بازاریابی اطلاعات» در دستور کار کمیته اطلاعات و دانش شناسی قرار دارد افزود: ۱۰ هزار دانشجو در ۲۲ دانشگاه دولتی و همچنین واحدهای دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزش عالی در رشته/ گرایش های گروه اطلاعات و دانش شناسی مشغول تحصیل هستند که با ایجاد رشته هایی نظیر مدیریت اطلاعات و مدیریت کتابخانه های عمومی، زمینه اشتغال این دانشجویان بیش از گذشته فراهم شده است.
وی همچنین با اشاره به تولید و انتشار بیش از ۲۶ هزار مقاله علمی توسط محققان ایرانی در مجلات معتبر بین المللی و ۱۷ هزار مقاله در مجلات معتبر داخلی در سال جاری گفت: با ایجاد رشته علم سنجی امکان بررسی علمی و تحلیل روند  تولید و انتشار مقالات علمی در کشور با استفاده از نیروهای متخصص بوجود آمده است که یکی از گام های اجرایی نقشه جامع علمی کشور تلقی می شود.

مدیراما به همه کسانی که در راه اعتلای کشور عزیزمان ایران می کوشند و مخصوصا به اساتید بزرگوار رشته رشته علم اطلاعات و دانش شناسی خسته نباشید عرض کرده و آرزوی پیروزی هر روزه برای این بزرگواران دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید