آشنایی با مفهوم نوآوری و کارآفرینی ورزشی

0
7

روند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، بیانگر این واقعیت است که اقتصاد تحت تأثیر کارآفرینی است. به گونه ای که کارآفرینان در توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته نقش محوری داشته اند و کشورهای توسعه­ نیافته اهمیت آن را در توسعه اقتصادی نادیده گرفته ­اند. اما آن چه بیش از پیش سبب­ ساز حضور و ورود کارآفرینی در عرصه اقتصاد کشورهای توسعه­ یافته شده است، مطالعات و پژوهش ­های اولیه و مستمری است که در این زمینه صورت گرفته است. بورگل و مورای (۲۰۰۰) اذعان می دارند: کارآفرینی در علوم، صنایع، فعالیت­ های کسب و کارانه جدید و بخش­ های تکنولوژی محور امری رایج است.

کارآفرینی ورزشیکارآفرینی ورزشی

خصیصه های اصلی کارآفرینی نوآوری، پیشگامی و خطرپذیری است. در زمینه ورزش، هاردی (۱۹۸۶) بیان کرده است که این خصوصیات برای هر دو رویکرد ورزشی قهرمانی و همگانی اهمیت دارند. این خصیصه ­ها به ­منظور فهم کارآفرینی به کار گرفته شده اند. کارآفرینی ورزشی زمانی رخ می دهد که یک نهاد ورزشی، به طور مشترک، به منظور پاسخگویی به یک فرصت و خلق ارزش عمل می­ کند. نهادهای درگیر در ورزش ممکن است شامل افراد، سازمان ها یا جوامع شوند.

نوآوری در ورزش

نوآوری بخش ضروری کارآفرینی است. موسسات کارآفرینی به منظور رقابت در بازار جهانی نوآوری را به خدمت می ­گیرند. تحقیقات پیشین اهمیت نوآوری را در ورزش مطرح ساخته اند. نوآوری در ورزش از راه های بی شمار و در ساختارهایی همچون تیم های ورزشی، سازمان های ورزشی و حتی بازیکنان رخ می دهد. تیم های ورزشی گاه استراتژی های جدیدی را به منظور بهبود عملکردشان به کار می گیرند. مهم ترین نوآوری در طول دهه گذشته استفاده از مدل های ریاضی و تحلیل های آماری و رایانه ­ای به منظور کمک به عملکرد بهتر تیم ­ها بوده است. گسترش لیگ های ورزشی و جهانی شدن آن ها از پیامدهای این نوآوری ها در عرصه ورزش بوده است. لیگ حرفه ای مانند لیگ ملی فوتبال در آمریکا (NFL)، زمینه ساز ایجاد لیگ جهانی فوتبال آمریکایی شده است. این نوآوری امتیازاتی را برای تیم­ ها در کانادا و ایالات متحده آمریکا به بار آورده است.

تحولات در فناوری نیز مسبب نوآوری های بسیاری در ورزش شده است. پیشرفت در فناوری علی­ الخصوص در مهندسی و مواد جدید منجر به افزایش موفقیت های ورزشی شده است. شرط بندی های ورزشی- اینترنتی، وبلاگ­ های ورزشی و صفحات اینترنتی باشگاه های ورزشی، مسیر ارائه و استفاده ورزش را تغییر داده اند. تکنولوژی های جدید همچون بازی های رایانه ای ورزشی، سومین نوع بازی های رایانه ای محبوب دنیا هستند. فناوری­ های جدید همچون بازی های رایانه ای- ورزشی، مسبب نوآوری هایی در ورزش شده اند. نوآوری های فناوری محور نیز به واسطه بازی های رایانه ای همچون سبک انیمیشن سیگنیچر، لیگ ملی بسکتبال ایالات متحده (NBA) را به حرکت واداشته است. نوآوری ها در زمینه تجهیزات و فناوری منجر به ایجاد ورزش های نوینی همچون «اکستریم اسپورت» شده است تا ورزش هایی مانند پرش بانجی، پاراگلایدر سواری، کوه پیمایی، قایق رانی بادبانی، صخره نوردی، غواصی، صحراگردی، موج سواری و کایاک سواری در آب های خروشان، توسعه یابند. همچنین گردشگری ورزشی از نوآوری واقع شده در ورزش های اکستریم اسپورت بهره مند شده است. ورزش نوآوری را در شیوه های ترویجی مانند فروش اینترنتی و بسته بندی تقویت کرده است. علاوه بر این، اینترنت راه های جدیدی را برای این­که افراد بتوانند بازی های ورزشی را مانند بسکتبال به صورت آنلاین بازی کنند، فراهم آورده است.

صنعت مد نیز زمینه ساز بروز نوآوری های کارآفرینانه در عرصه ورزش شده است. شرکت هایی همچون آیداس و نایکی، با تولید مواد جدید در وسایل و گونه های البسه، در این حوزه پیشرو بوده اند. کوشش هایی که برای معرفی و فروش کالاها و خدمات ورزشی انجام می شود، و ورزش هایی که محصول تعریف می شود، می توند آثار مهمی در بقای قابلیت سودآوری و رشد بلندمدت سازمان داشته باشد. ارائه لباس های مارک دار ویژه مشتریان صاحب نام ورزش و ترویج آن در جامعه یکی دیگر از راه کارهای نوآورانه بوده است. استفاده از نماد باشگاه های ورزشی و مارکشان در مد نیز بسیاری از سازمان­ های ورزشی را باز آفرینی کرده است.

نوآوری های اجتماعی نیز اقدام و رفتار بسیاری از ستاره ها و سازمان های ورزشی افزایش یافته است. مشارکت لانس آرمسترانگ و نایکی، و ایجاد، و ایجاد جنبش «قوی زندگی کن» منجر به نتایج بشردوستانه ای در ورزش شده است. علاوه بر این، سازمان­های غیرانتفاعی همچون آشوکا و نایکی، با دعوت به افزایش میزان مشارکت در ورزش، ترویج ورزش را- به عنوان راه تقویت تغییرات اجتماعی- حمایت کرده اند.

کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فایل های مرتبط (مبانی نظری، پک مقالات و مقاله بیس) در زمینه کارآفرینی ورزشی می توانید درخواست خود را در فرم تماس با ما ثبت نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید