آشنایی با مفهوم برند شهری و اجزای تشکیل دهنده آن

0
1
برند شهری

هر یک از شهرهای جهان، به فراخور ظرفیت، امکانات و فعالیت­ های خود، در عرصۀ رقابت با همتایان خود، در سطوح مختلف نوعی آوازۀ متمایز دارد که این آوازه از ویژگی­ هایی پایدار و پویا و اغلب از جنس فرهنگی و رسانه ­ای این شهرها نشأت می­ گیرد. این شهرت و آوازه که آن را «برند شهری» می­ نامیم، بر عناصر بسیار متنوع یک شهر شامل هویت تاریخی، موقعیت جغرافیایی، ویژگی­ های اجتماعی، نمادهای تمدنی، فعالیت­ های تجاری، امکانات رفاهی، تفریحی و سرگرمی، مناسبات بین ­المللی و تصاویر رسانه ­ای یک شهر یا ترکیبی متنوع از این عناصر متکی است. برند شهری، در واقع، متمایز ­کنندۀ یک شهر از میان دیگر شهرها در اذهان ملی و جهانی است و این نام تلاشی است که اغلب راهبردهای کلان فرهنگی و اقتصادی کلان­شهرها و شهرهای جهانی برای دست­یابی به آن برنامه ­ریزی و سیاست­ گذاری و عمل می­ کنند. برندشهری، در واقع، گفتمانی است که یک شهر در اذهان شهروندان خود و شهروندان دیگر نقاط دارد یا به­ منظور ساخت آن به برنامه ­ریزی کوتاه ­مدت، میان­ مدت و درازمدت می­ پردازد.

برند شهری

اجزای تشکیل دهنده برند شهری

پایداری برند شهری، مستلزم پویایی اجتماعی، فرهنگی و مشارکت شهروندان و گردشگران است. به عبارتی دیگر، هویت یابی و برندسازی پایدار شهری، فرایندی از توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را فراهم می آورد. این فرایند قبل از هر چیز، مستلزم شناخت و مدل سازی مفهومی و کاربردی اصول و شاخص های هویت شهری است. این اصول و شاخص ها را می توان به کلیه ابعاد مشهود و نامشهود فرهنگی و تمدنی، اعم از ارزش ها،  باورها، آداب و رسوم، معماری، شهرسازی، زیرساخت های فیزیکی و محیط طبیعی، تعمیم داد. ساماندهی این عناصر باید متضمن حفظ اصول بنیادی بومی و به نوعی با روند فرهنگی و نگرش نوین جهانی نیز تعامل و سازگاری داشته باشد و این جهت گیری همراه با ارائه خدمات مناسب، به تولید فضایی رقیب، ارتقای کیفیت زندگی و توسعه پایدار شهری منجر می شود. به طور کلی، اجزای برند شهری شامل سه بخش: هویت، تصویر و موقعیت مکانی برند شهری می باشد. ارتباطات نزدیکی بین برند شهری و هویت شهر وجود دارد و برند شهری بر روی نقاط قوت موجود شهر تمرکز دارد. عناصری نظیر: نمادهای فیزیکی، اقتصادی و بصری و همچنین جنبه هایی که شهری را از دیگر شهرها متمایز می کنند، هسته اصلی استراتژی برند شهری و موقعیت برند را تعیین می کنند. انواع برندینگ از لحاظ مکان، دربر گیرنده سه بخش ذیل می باشد:

۱-برندینگ ملی، ۲- برند منطقه، ۳- برند شهری.

یک برند برتر شهری، حائز شاخص های ذیل می باشد:

۱-تناسب و زیبایی، ۲- جایگاه مناسب، ۳- ظرفیت برد و تحمل پذیری مناسب، ۴- اعتبار، ۵- الهام بخش، ۵- بی همتایی، ۷- جذابیت.

در فرایند برندسازی نمادهای شهری، نماد باید شرایط ذیل را داشته باشد:

  • نشان دهنده فرهنگ کشور میزبان در شهر مقصد گردشگری باشد.
  • دارای زیرساخت های لازم گردشگری در مقصد شهری باشد (محل برند).
  • کیفیت بالای استانداردهای خدمات محلی (میزبانان) در المان شهری وجود داشته باشد (تعهد اجرای خدمات).
  • امنیت ذهنی و فیزیکی بالایی در هنگام بهره گیری از نماد مقصد گردشگری شهری ایجاد گردد.
  • چهره پردازی و طراحی منحصربه فرد نماد شهری به عنوان ابزاری برای اظهار شخصیت، هویت و افتخار بازدیدکنندگان می باشد.
  • شرایط زیرساخت های عمومی مانند: شبکه حمل ونقل عمومی و راه های دسترسی از اقامتگاه های شهری تا نماد شهری ایجاد گردد.
  • امکانات و شرایط بهداشت و نظافت محیطی در تمامی بخش ها و سطوح (بیرونی و درونی) نماد شهری لحاظ گردد.
  • محصولات ویژه خاصی در نماد شهر مقصد گردشگری ایجاد گردد (معروفیت برند).

کاربر گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فایل های مرتبط (مبانی نظری، پک مقالات و مقاله بیس) در زمینه برند شهری می توانید درخواست خود را در فرم تماس با ما ثبت نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید